Magdalena Cynk - Kompozytor

Biogram

picture

Magdalena Cynk-Mikołajewska jest toruńską kompozytorką, inicjatorką i organizatorką wielu wydarzeń kulturalnych oraz artystycznych projektów edukacyjnych. Pisze kompozycje solowe, kameralne, orkiestrowe i chóralne, które wykonywane są na wielu festiwalach i koncertach w miastach regionu, Polski i Europy, m. in. w Kłajpedzie, na Gotlandii, w Szwajcarii, na Węgrzech, Ukrainie, Holandii, Belgii, a także w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Pisze m. in. na zamówienie Urzędu Miasta Torunia, Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu, Filharmonii Pomorskiej, Multicameraty czy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Jej utwory wykonywali również m. in. Gotlands Blassarkvintett, Hevelius Brass, Copernicus Brass, Cappella Bydgostiensis, Narodowa Orkiestra Łotewska, Międzynarodowa Orkiestra Symfoniczna „Probaltica”, Cappella Gedanensis, Norddeutche Sinfonietta, Chór „Astrolabium” oraz Sepia Ensemble. Kompozytorka współpracowała z wieloma dyrygentami, m. in. z Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Jerzym Swobodą, Jose Maria Florencio, Mariuszem Smolijem, Jerzym Salwarowskim, Kazimierzem Kryzą, Zygmuntem Rychertem, Modestasem Pitrenasem, Rubenem Silvą, Rafałem Kłoczko, Pawłem Przytockim. Najważniejszymi utworami w jej twórczości wydają się być kompozycje wokalno-instrumentalne, nawiązujące tematyką do kultury i historii Torunia, jak np. „Sinfonietta flisacza”, „Uwertura Toruńska”, „Jarmark Katarzyński”, „Kantata inkorporacyjna na cześć hołdu toruńskiego 1454” do słów króla Kazimierza Jagiellończyka, w której oprócz chóru i orkiestry wykorzystała dźwięk wielkiego średniowiecznego dzwonu Tuba Dei, „Kantata na cześć II pokoju toruńskiego 1466”, „Oratorium o życiu bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego” czy opera lalkowa dla najmłodszych „Tuba Dei i Anioły”. Podczas prawykonań występuje czasem w roli dyrygenta.

picture

Magdalena Cynk jest absolwentką toruńskiego Zespołu Szkół Muzycznych oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (klasa kompozycji prof. Franciszka Woźniaka). W 2018 roku ukończyła studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Instytucjami Kultury na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Studiowała również naukę gry na carillonie w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Królewskiej Szkole Carillonowej w Mechelen w Belgii. Występuje na Festiwalu „Tour de Carillon”, którego jest pomysłodawczynią i kierownikiem artystycznym, promując kulturę wysoką wśród wielotysięcznej rzeszy słuchaczy w różnych regionach Polski. Koncertuje również w Holandii oraz na festiwalach carillonowych w Gdańsku. W Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu prowadzi unikatowe zajęcia z kompozycji. Regularnie od 2000 roku organizuje koncerty kompozytorskie „Szkolna Partytura”, w których prezentowane są utwory jej uczniów, absolwentów oraz pedagogów Szkoły. Jest pomysłodawczynią odbywającej się corocznie w Toruniu „Pięciolinii dla Papieża”, koncertu kompozytorskiego twórców Pomorza i Kujaw. W 2013 roku rozpoczęła organizować cykl „Koncertów Towarzyskich”, którego głównym celem jest kształtowanie muzycznej tożsamości melomanów i muzyków regionu w oparciu o związek z regionem, tradycją i twórczością współczesną. Zainicjowała w tym samym roku i kieruje do tej pory warsztatami instrumentalnymi pn. „Muzyczne Wakacje z Pasją” w Bachotku oraz Górznie koło Brodnicy, które organizowane są dla dzieci i młodzieży ze szkół muzycznych. Poza tym jest organizatorem dwóch konkursów: Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Piotra Perkowskiego dla młodzieży oraz Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Skrzypiec.

Znaczącą rolę w jej działalności, głównie w okresie bezpośrednio po studiach odgrywała muzyka teatralna. W latach 1992-1995 pełniła funkcję kierownika muzycznego Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, którego dyrektorem była wówczas Krystyna Meissner. Współpracowała również z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz z Bajem Pomorskim. Napisała muzykę do kilku przedstawień teatralnych. W 1998 roku była jurorem podczas kolejnych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek. W latach 2006-2017 współpracowała z Teatrem „Zaczarowany Świat”, pisząc muzykę do spektakli. W 2016 roku skomponowała operę lalkową dla najmłodszych „Tuba Dei i Anioły” w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Zamówienie Kompozytorskie”. Większość rękopisów jej kompozycji znajduje się w Zbiorach Muzycznych Biblioteki Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Jej działalność została wielokrotnie wyróżniona prestiżowymi nagrodami Marszałka Województwa i Prezydenta Miasta Torunia. W 2001 roku za aktywność twórczą otrzymała Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury. Jest trzykrotną stypendystką Prezydenta Miasta Torunia oraz laureatką Nagrody Prezydenta za działalność pedagogiczną. W 2006 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko– Pomorskiego za wybitne osiągnięcia w prowadzeniu działalności społecznie użytecznej, służącej wszechstronnemu rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Czterokrotnie odebrała stypendium marszałkowskie na działalność twórczą. Na początku 2009 roku Prezydent Torunia wręczył jej Honorowy Medal Thorunium za zasługi w dziedzinie kultury, a 2013 Statuetkę Toruńskiego Anioła. W 2017 roku w Ogólnopolskim Konkursie Nauczyciel Muzyki organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzyki znalazła się w gronie finalistów i otrzymała Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich.

Magdalena Cynk jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego. Z jej inicjatywy w 2012 roku reaktywowane zostało Pomorskie Towarzystwo Muzyczne, którego została prezesem. Za działalność w Towarzystwie otrzymała w 2017 Wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie „Kultura”, a w 2019 Zarząd Województwa przyznał jej Stalowego Anioła - nagrodę dla osób wyróżniających się w działalności pomocy społecznej.

W roku 2021 z okazji obchodów Jubileuszu 100-lecia Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego zorganizowała I Festiwal Młodej Muzyki, którego założeniem jest promocja polskiej muzyki współczesnej oraz skupienie się na prezentacji młodych twórców i artystów związanych z regionem. Od tamtej pory Festiwal odbywa się regularnie w Toruniu w miesiącu wrześniu.